Facebook Twitter Google
Telefon 0505 870 29 12
Hizmetlerimiz
Özel Eğitim Süreci Hakkında Bilgilendirme

 

Başvuru


    Yaygın gelişimsel bozukluklar ya da diğer yetersizlik gruplarına sahip bir çocuğunuz varsa, eğitimsel açıdan düzeyinin ve amaçlarının belirlenmesini ve bunlara bağlı olarak eğitim almasını istiyorsanız, davranış problemleri ile nasıl başa çıkacağınızı bilemiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Eğitim sürecinden önce kapsamlı değerlendirme yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak için 0505 870 29 12 / 0506 882 40 36 numaralı telefonları arayabilir ya da çocuğunuzun değerlendirme randevusu için sitemizin iletişim bölümündeki formu ( http://www.izmirotizm.com/iletisim ) doldurabilirsiniz. En kısa sürede size randevu tarihini belirlemek için dönüş yapacağız.

 

1. Ön Görüşme;

1.Çocuğunuz ile ilgili genel bilgiler ve bizden beklentileriniz öğrenilmektedir.

2.Eğitim süreci,eğitim programları ve bizim hakkımızda genel bilgiler verilmektedir.

3.Çocuğunuzun performansını değerlendirmek için bir randevu tarihi belirlenmektedir.

2. Değerlendirme;

Özel eğitim hizmetlerinde değerlendirme her özel gereksinimli çocuk için önemli bir yer tutmaktadır.Öğretim sürecinden önce yapılan 1-2 seanslık ayrıntılı eğitsel değerlendirme ile çocuğun sosyal,dil ve iletişim,bilişsel,motor ,duyusal ve duygusal gelişim alanlarında yetersizlik düzeyi,akranlarından ne kadar geri ve farklı olduğu ve hangi becerilerin öncelikli olarak çalışılması gerektiği saptanır.Değerlendirme sürecinde değerlendirilen alan ve beceriler çocuğun yaş ve gelişim düzeyine uygun olarak kazanması gereken bilgi ve becerileri kapsar.Davranışsal değerlendirme ile ise toplumsal yaşama uyumu zorlaştıran,zarar verici ve eğitsel süreci engelleyen problem davranışlar belirlenir.


Değerlendirme süreci şu araç-gereç ve görüşmeleri kapsayabilecektir;

1. Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2-TV)

2. Kaba Değerlendirme Aracı

3. İnformal,Ölçüt Bağımlı Değerlendirme Araçları

4. Aile Görüşmeleri

5. Doktor,Okul ve/veya Kurum Görüşmeleri

 

3. Eğitim Programının Hazırlanması

Çocukla yapılan eğitsel ve davranışsal ayrıntılı değerlendirmenin sonrasında 1 hafta içinde çocuğunuz için ihtiyacı olan gelişim alanlarındaki öncelikli becerileri ve varsa ise davranışsal amaçlarını kapsayan 6 aylık bir Bireysel Eğitim Programı(BEP) hazırlanır.Hazırlanan BEP aileye sunulur; ve aile ile BEP üstünde konuşularak var ise ailenin istediği eğitimsel ve davranışsal amaçlar BEP’e alınır.

 

Eğitim Programının Uygulanmasında Kullanılan Yöntem, Teknik ve Programlar

  •    Uygulamalı Davranış Analizi
  •    Ayrık Denemelerle Öğretim
  •    Yanlışsız Öğretim Yöntemleri
  •    Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı
  •    OÇİDEP(Erken ve Yoğun Davranışsal Eğitim)
  •    PECS(Resim Değiş-Tokuşuna Dayalı İletişim Sistemi)
  •    Doğal Ortamlarda Öğretim
  •    Etkinlik Çizelgeleri

 

Eğitim Programının Güncellenmesi ve Değerlendirmesi

   Uygulanan Bireysel Eğitim Programları(BEP) her 6 ayda bir çocuğa uygulanan genel bir kaba değerlendirme ile birlikte güncellenmektedir.Ayrıca eğitim çalışmaları boyunca çocuk ile çalışılan her amaç seans içinde değerlendirilecektir.BEP’in süresi çocuğun öğrenme hızı,bireysel farklılıkları,amaçların içeriği göz önüne alınarak değiştirilebilecektir.