Facebook Twitter Google
Telefon 0505 870 29 12
Bilgi Bankası
Televizyon, Tablet ve Akıllı Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Televizyon, Tablet ve Akıllı Telefonların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Keşfetme ve deneyimlemeden uzak olan çocuk, bütün gün zamanını tv, tablet veya telefon başında geçiren asosyal bir birey olabilir... Bu durum  çocuğun gelişimindeki birçok süreci olumsuz etkileyecektir.

Çocuklarda özellikle şekil – zemin algısı gelişmeyen bebeklerde gelişim geriliğine neden olur.

Bebeklerin algısal motor gelişimini olumsuz yönde etkilemeye başlar.

Erken yaştaki çocuklarda sosyal gelişimi olumsuz etkileyebilir. Çocuklarınızın içe kapanmasına, yalnızlaşmasına neden olur.

Erken yaşta, 0-3 yaş arasında yoğun tv izleyen ve tablet kullanan çocuklarda, otizm ve otizm benzeri yaygın gelişimsel bozukluklara neden olabilir.

İnsanlara karşı ilgisizlik ve kalabalık ortamlardan hoşlanmama başlar. Yaşıtlarının oynadığı oyuncaklara karşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterebilirler.

Dikkat Eksikliği ve  Hiperaktivite Bozukluğuna neden olur. Hızlı hareket etmekte olan nesnelere daha fazla odaklandıkları için sabit objeleri gözlerinden kaçırmaktadırlar.

Televizyon ve bilgisayar karşısında zaman sınırı olmadan bırakılan çocuklarda, konuşma, anlamlı jest ve mimikler, heceleme, ses çıkarma ve cümle kurma gibi fonksiyonların gelişiminde gecikmelere ve yetersizliklere yol açar. Kısaca dil gelişimlerini olumsuz olarak etkileyecektir.

Sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyal iletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri bırabilir.

Bilgisayar başında geçirilen zaman çocuğun açık havada serbestçe oynamasına engel olarak kas gelişiminin sağlıklı gelişememesine neden olur. Bilgisayar başında yenilen abur cubur ve hareketsiz geçirilen zaman obeziteye neden olabilmektedir.

Çocukların göz sağlıkları açısından da oldukça risklidir. 

Uzun süre kullanımda duruş bozukluğu yaratır.

Hareketli ve renkli ekranda zaman algısını kaybeden çocuklar gerçek dünyadan uzaklaşır. Uykusunu veya ödevlerini ihmal eder.

Okul öncesi dönemde 3 boyutlu hareketli dünyayla tanışan çocuklar, okul döneminde uyaran eksikliği problemi yaşayarak öğrenme güçlüğü, dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları yaşayabilmektedirler.

Çocukların tv'de karşılaştıkları görüntüler, tablet ve telefon üzerinde oynadıkları oyunlar korku, gerilim, şiddete eğilim ve yalnız kalmak istemem gibi duygusal sıkıntılara yol açabilmektedir.

Bilgisayar, tablet ve televizyon kullanımının en önemli zararı ise çocukta yatattığı “bağımlılık”tır. Aileler bu noktada, çocuğunun sosyal yaşamını, psikolojik ve ruhsal gelişimini düşünerek kullanımlarına belirli bir sınırlandırma getirerek izin vermelidir.